USG

USG Piersi Warszawa

Usg piersi podstawowa profilaktyka

Jesteś starą w wieku między 20. a 30 rokiem trwania? A widać egzystujesz w ciąży? Jeżeli oczywiście, powinnaś obowiązkowo wykonać sonomammografię, czyli USG piersi. Okresowe badania pozwalają wykryć zmiany, jakie w perspektyw mogą przemienić się w zagrażający życiu nowotwór- myśl o tym!

USG piersi – na czym zatem wierzy?

Sonomammografia to próbowanie ultrasonograficzne, które liczy na obrazowaniu wnętrza piersi za usługą fal akustycznych o częstotliwości od 1 do 10 MHz. Wspomniane fale są niesłyszalne przez odpowiednie ucho. Sprowadzane z systemu USG docierają do badanych tkanek, a wtedy uwolnią się od nich oraz powracają do odbiornika. Potem fale dźwiękowe są zmieniane w pociągi elektryczne, co na monitorze monitora jasne jest jako obraz. Tak najprościej można określić działanie ultrasonograf.

USG piersi – jak leci badanie?

Badanie ultrasonograficzne piersi jest zgoła stabilne oraz bezbolesne. Że być uprawiane nawet u panie w męczy i karmiących piersią, a fale dźwiękowe wysyłane przez przyrząd do USG w przeciętny zabieg nie uszkadzają tkanek. Dlatego takie badanie pewno być niejednokrotnie powtarzane. Badanie prowadzi następująco:

pacjentka rozkłada się od regionu w masę i przechowuje na plecach na kanapie z dłońmi założonymi pod głową,
lekarz smaruje żelem głowicę układu i dotyka ją do piersi pacjentki, następnie delikatnie nią pędzi po badanym obszarze.
W sezonie USG pytane są obie piersi wraz z związkami chłonnymi osiągającymi się w dołach pachowych. Wszystkie znalezione w trakcie USG zmiany np. torbiele lub guzki, zostają dokładnie wymierzone i określone. Dużą korzyść stanowi obecne ,że nie przenosimy na rezultat badania, gdyż istnieje on pisany na dziś w trakcie wizyty.

USG piersi – czy sprawa się przygotować do testowania?

Sprawdzanie to nie potrzebuje żadnych szczególnych przygotowań. Wykonać je wolno w wolnej fazie cyklu menstruacyjnego, choć chwali się, aby USG piersi było przestrzegane samodzielnie po terminie. Wtedy piersi są jeszcze elastyczne i nieobolałe, i w przeciwnej połowie cyklu napływa do innowacji w gospodarce hormonalnej, co potrafi utrudnić wykonanie badania.

Rozpoczęcie badanie poprzedzi krótki wywiad medyczny, przeprowadzony przez specjalisty radiologa. W jego trakcie pojawią się proszenia o wiek, datę ostatniej miesiączki, stosowane środki (w aktualnym hormony), choroby piersi spędzające w linii, przebyte porody i odżywianie piersią i doznane w historie operacje. Daleko jest rzadko wziąć ze sobą wyniki ostatnich badań (np. USG lub mammografii), o ile takie doświadczenia posiadamy. Dzięki nim mocna określić, czy znalezione podczas poszukiwania łagodne guzki zwiększyły się czy zmieniły indywidualny wygląd.

USG piersi – co znajduje?
Ultrasonografia pozwoli nam znaleźć zarówno zmiany łagodne, jak również we wczesnym etapie nowotwory złośliwe. Badanie USG świetnie formuje się do dbania zmian torbielowatych, mastopatii, dysplazji sutka, brodawczaków oraz tzw. Gruczolakowłókniaków, szczególnie często występujących u młodych osób.

Gruczolakowłókniak to prosty nowotwór piersi w kwestie guzka. Że planować inne rozmiary od kilku, kilkunastu milimetrów do nawet mało centymetrów. Występuje samodzielnie pożądaj w radach. Przeważnie ma nieregularny kształt. Jest odważny lub elastyczny, więc odda się prowadzić pod palcami. Gruczolakowłókniak przeważnie nie przynosi dyskomfortu, o ile nie jest bogaty. W różnym sukcesie może zawierać dolegliwości bólowe również należy go zapobiec. Choć koleje te nigdy występują się zmianami złymi toż trzeba je obserwować. Najlepszym lekarstwem do obserwowania jest oczywiście USG. Osoba powinna przedstawiać się na poszukiwanie ultrasonograficzne nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy, jeżeli znaleziono obok niej gruczolakowłókniaka.

USG piersi – jakże powszechnie je przedstawiać?

Na idealne USG piersi ślubna powinna wyczerpać się między 20. a 30. rokiem wzrastania, i później ćwiczyć je zwyczajnie dużo co 2 lata. Po przejściu 30-tki badanie należy działać już dosyć co 12 miesięcy. I jeśli w zeszłych badaniach lekarz znalazłeś jakieś patologiczne zmiany albo pacjentka jest obciążony wywiad domowy wtedy należy osiągać je szczególnie, nawet raz na 6 miesięcy.

USG piersi – kiedy warto się udać na badanie?
Wyznaczeniem do sonomammografii jest:

Zmiana pozycji/ kształtu piers
Obecność guzków i zgrubień wyczuwalnych podczas samobadania piersi
Ból piersi
Wyciek z brodawki sutkowej
Wciągnięte, zaczerwienione, owrzodzone brodawki sutkowe
Zmiana pozycje/ kształtu piersi
Przebarwienie skóry piersi
Powiększone węzły chłonne pod pachami
Stosowanie HTZ
Obciążony wywiad rodzinny tj. występowanie raka piersi wśród krewnych
Potwierdzona mutacja genów BRCA-1 i BRCA-2
Przebyta czy miana operacja powiększenia/ korekcja kształtu piersi
Kwalifikacja do in vitro
Stosowanie HTZ
USG piersi – albo potrafi mammografia?
Dziwisz się czytając ten punkt- czy zamiast USG nie rozsądnie byłoby, wykonać poprostu mammografię? Które z aktualnych pytań stanowi pozytywniejsze? Sumę jest następujaca: piersi młodych dam są w większości utworzone z tkanki gruczołowej, która w mammografii rentgenowskiej nie jest dobra znana. Stąd piersiom młodych kobiet o utkaniu gruczołowym poświęcone jest rozpoznawanie ultrasonograficzne. Ale w dojrzalszych latach istnienia gruczoł ustępuje miejsca tkance tłustej również potem efektywniejszym lekarstwem będzie szybko mammografia. Pamiętajmy- nie nazywa to, że USG piersi jest śledzeniem przeznaczonym wyłącznie dla 20. – 30. latek.

USG piersi – a może rezonans magnetyczny ?

MRI piersi, określane ponadto jako mammografia rezonansu magnetycznego to którekolwiek spośród najistotniejszych pytań w ocenie nowotworów piersi. Funkcjonuje na dość obcej podstawie niż USG czy mammografia. Oszukuje się w przed bo ogromne pole elektromagnetyczne zamiast fali ultradźwiękowej i bicia rentgenowskiego. Energia zapadająca w trakcie pytania jest przetwarzana w wygląd publiczny na ekranie, copozwala dokładnie zlokalizować zmianę i ustalić jej jednostkę czy stan unaczynienia. Ale chodzi o pewnym pamiętać, że nie każda pani będzie mogła takie pytanie wykonać.

Przeciwskazaniem do wystąpienia badania u pacjentki, będzie posiadanie w ciele wszelkich metalowychprzedmiotów. Przynależą do nich np. rozrusznik serca, neurostymulator, wszczepiony aparat słuchowy, pompa insulinowa, obecność ciała zewnętrznego w oku lub metalowego klipsa w czaszce. Także u dziewczyn w przeważa rezonans magnetyczny potrzebuje stanowić praktykowany z ogromną ostrożnością a owszem wtedy, gdyby istnieje wtedy absolutnie konieczne. Tego wariantu przeciwskazań nie ma przy USG. Generalnie, jako osobne spośród wszelkich tanich metod ustalania stanowi ono w wykonywa bezpieczne.

USG piersi – które są różnice pomiędzy mammografią?

Mammografia i USG piersi to dwa pozostałe badania, które powinny się wzajemnie uzupełniać zaś nie tworzyć dla siebie konkurencje. We wczesnych stadiach rozwoju nowotwór piersi jest często osobę mikrozwapnień, zaś te rzeczywiste będą jedynie w mammografii. Badanie ultrasonograficzne natomiast pozwala oglądać piersi pod wieloma kątami , takich propozycje natychmiast nie daje mammografia.Co więcej za pomocą USG jesteśmy w powstanie rozpoznać zmianę łagodną z złośliwej, litą od nieszkodliwej dla zdrowia torbieli. I badanie mammograficzne teraz na wówczas nie pozwala. Stąd co raz częściej stare panie po mammografii i naprawdę sterowane są na USG piersi. Dopiero oba studiowania w związaniu ze sobą dają bowiem duży obraz sytuacji. Natomiast ostatnim indywidualnym USG piersi jest przesunięte do osób w wszelkim wieku!

USG piersi – wygodne dla kobiet w ciąży

U dziewczyn w ciąży raka piersi bada się nawet 7 miesięcy później w zestawieniu do starych, które nie są w ciąży. Rozpoznanie nowotworu stwierdza się w wysoce zaawansowanym stadium, to automatycznie psuje się okazje na wyleczenie. I panuje przekonanie, że obok osób w przeważa oraz karmiących piersią nie odczuwa sprawy wykonywania USG piersi, gdyż wyczuwalne w piersiach guzki oceniane są przez niektórych lekarzy jako wykaż fizjologiczny, występujący ze kolei hormonalnych towarzyszących ciąży. A rzeczywistość jest taka, że ani ciąża, ani karmienie piersią nie zabezpieczają kobiety przed nowotworem, natomiast u każdej następnej matki, oczywiście jedno jak u pani niebędącej w przeważa USG piersi powinno być przeprowadzane rutynowo.

Zespół specjalistów z Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego również Dzikiego Stowarzyszenia Ginekologów i Położników zaleca, aby u ludziach ciężarnych w wieku powyżej 35 lat USG piersi było odgrywane w A doceniaj II kwartale ciąży. I u młodszych dziewczyn (poniżej 35. roku bycia), bez klinicznych objawów choroby piersi oraz krzew obciążonego wywiadu rodzinnego/genetycznego w charakterze raka piersi należy rozważyć wykonanie USG piersi tak jedyne w Plus ceń II okresie ciąży. W losu stwierdzenia poważnych zmian klinicznych w zasięgu piersi (guza, zaczerwienienia lub obrzęku skóry piersi, powiększonych węzłów chłonnych pachowych) odpowiednie jest zaś przygotowanie wszystkich koniecznych badań diagnostycznych, jakie traktują wykluczyć raka piersi. Uczęszczają do nich: USG piersi, mammografii (z opieką macicy), biopsji gruboigłowej podejrzanej zmiany piersi i biopsji cienkoigłowej podejrzanych węzłów chłonnych pachowych –wszystko razem ze standardami obecnymi w przypadku ślubnych nieistniejących w przeważa.

Tekst alternatywny
USG piersi – wymieszane z biopsją
Biopsję najlepiej uprawia się pod ochroną USG, ponieważ dzięki temu brak jest udany oraz osiągnie na dobór najwłaściwszej próbki do poszukiwania. Liczy na uzyskaniu podejrzanych cel lub tkanek. W trakcie poszukiwania są one nakłuwane igłą o dalekiej tusze i zasysane (aspirowane) do strzykawki. Nabyty w niniejszy styl materiał ląduje na szkiełko, a wtedy do laboratorium, gdzie istnieje sprawdzany przez patologa. Chirurg może wybrać biopsję cienko- lub gruboigłową w relacji od rozmiaru nieprawidłowej tkanki natomiast jej umieszczenia.

USG piersi – jak wykonywać wynik? Klasyfikacja BIRADS
Do sztuki wyników sonomammografii używa się opracowaną przez Nasze Towarzystwo Ultrasonograficzne klasyfikację BIRADS, dzieje się tak w Polsce od 2010 roku. Wypracowane modele na obecnej ocen pozwoliły ujednolicić opisy badań ultrasonograficznych piersi oraz terminologię nieprawidłowych przemian w piersiach. W hierarchii BIRADS używa się pod opiekę fakty morfologiczne budowy piersi oraz powstających w nich złych zmian ogniskowych. Dzięki niej umiemy wyróżnić zmiany lekkie od potencjalnie złośliwych. Uczy ona też informacje nt. ryzyka złośliwości zmian ogniskowych i w losu zmian o oryginalnym stylu propozycje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego. Stan piersi można nadawać do jedynej z 7 kategorii zgodnie z oceną BIRADS:

Kategoria BIRADS-usg 0 – oznacza, iż danych jest nadmiernie mało. Aby móc przedstawić diagnozę, niezbędne są dalsze badania obrazowe, np. mammografia, USG lub biopsja.
Kategoria BIRADS-usg 1 – oznacza koniec prawidłowy. W przeglądaniu nie zaobserwowano żadnych poważnych zmian.
Kategoria BIRADS-usg 2 – oznacza, że badanie wykazałoby łagodne innowacji w piersiach, np. torbiele, gruczolakowłókniaki, tłuszczaki, zmiany zapalne i pourazowe piersi. Zmiany zakwalifikowane do kategorii 2 nie wymagają przeprowadzania dodatkowych badań obrazowych, a tylko stałe kontrole.
Jakość BIRADS-usg 3 – oznacza, że pytanie ujawniło zmiany prawdopodobnie spokojne o zagrożeniu złośliwości słabszym niż 2%. W współzależności z wieku pacjentki natomiast jej jednych preferencji, i jeszcze obciążeń rodzinnych specjalista może polecić kontrolne badanie USG za 6 miesięcy czy biopsję.
Kategoria BIRADS-usg 4 – oznacza, że badanie wykazałoby zmiany podejrzane, które co rzeczywistość nie są charakterystycznych cech nowotworu złośliwego, a jakich ryzyko złoślwośc wynosi od 2 do 90%. W takim przykładzie odpowiednie jest przeprowadzenie biopsji cienko- lub gruboigłowej. W relacji od produktu stawiane jest dalsze postępowanie, np. chirurgiczne.
Kategoria BIRADS-usg 5 – oznacza, że pytanie ujawniło zmiany, których ryzyko złośliwości wynosi > 90%. W takim przykładzie robi się oceny histopatologicznej (biopsja gruboigłowa, mammotomiczna lub bezpośrednia chirurgiczna) oraz onkologicznej oraz zakłada najwłaściwszą technikę leczenia.
Kategoria BIRADS-usg 6 – oznacza nowotwór złośliwy, uznany za usługą biopsji.
Pamiętaj, wykryjesz zmiany nowotworowe na wczesnym poziomie rozwoju jezeli bedziesz systematycznie próbowała swoje piersi. Rak piersi istnieje w wszyscy wyleczalny, o ile zostanie odpowiednio wcześnie wykryty! Poznaj swoje piersi! Nie daruj się zaskoczyć rakowi!

 

Jeżeli oczywiście, powinnaś obowiązkowo wykonać sonomammografię, czyli USG piersi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *