Inne

Kiedy boli kręgosłup…

Bóle kręgosłupa uznawane są za plagę XXI wieku. Szacuje się, że doświadcza ich około 80% dorosłych ludzi na całym świecie. Najczęściej szukamy przyczyn w zwyrodnieniu stawów czy w przeciążeniach, podczas gdy dolegliwości odczuwane ze strony kręgosłupa mogą mieć zupełnie inne podłoże.

Ból kręgosłupa dotyczy pionowej osi naszego ciała, a najczęściej odczuwany jest w okolicach szyi oraz w odcinku lędźwiowym. Jego pojawieniu się sprzyjają zarówno zły tryb życia, stres i inne stany emocjonalne, jak i urazy mechaniczne, postępujące zmiany zwyrodnieniowe oraz choroby, które mają wpływ na kondycję i ruchomość stawów. Co ciekawe, na bóle kręgosłupa narażeni są zarówno pracownicy fizyczni, jak i osoby pracujące w pozycji siedzącej np. przy komputerze.

Inne przyczyny bólu kręgosłupa to:

  • dyskopatia (objawiająca się przemieszczaniem dysków),
  • ucisk nerwu kulszowego,
  • zapalenie stawów kręgosłupa,

Jak zdrowo traktować kręgosłup?

Kręgosłup ma się tylko jeden, dlatego tak ważne jest zadbanie o jego prawidłową kondycję! Lepiej zapobiegać niż leczyć i już kilka zmian nawyków może ustrzec nas przed bólem i powstającymi zwyrodnieniami oraz chorobami związanymi z kręgosłupem.

Aby zachować zdrowy kręgosłup należy:

  • zadbać o właściwą postawę ciała – czyli pilnować, aby nie garbić się i aby kręgosłup był wyprostowany (szczególnie podczas chodzenia); jeśli długi czas spędzamy w pozycji siedzącej, powinniśmy co jakiś czas rozciągać nasz kręgosłup;
  • nie przeciążać pleców – w przypadku pracy fizycznej, podczas której jesteśmy narażeni na różnego rodzaju przeciążenia, istotne jest, aby przenosić ciężar z pleców np. na dwie ręce i zginać kolana podczas dźwigania;
  • utrzymywać prawidłową masę ciała – osoby z nadwagą częściej narzekają na ból kręgosłupa, ponieważ im większa waga, tym większy nacisk na nasz kręgosłup; otyłość i nadwaga zniechęcają do podejmowania aktywności fizycznej, która również jest wskazana;
  • wykonywać regularne ćwiczenia na zdrowy kręgosłup – najlepiej rozluźniające, rozciągające oraz wzmacniające mięśnie przykręgosłupowe.

Fizjoterapia i rehabilitacja kręgosłupa

W bólach kręgosłupa często zaleca się fizjoterapię i rehabilitację. Fizjoterapia kręgosłupa polega na zmniejszeniu dolegliwości bólowych, poprawie ruchomości oraz wzmocnieniu siły mięśni. Obejmuje ona m.in. zabiegi fizykalne, ćwiczenia lecznicze, masaże, terapię manualną, kinesiotaping. Efektem dobrze przeprowadzonego badania jest ustalenie ruchu leczniczego, który stopniowo wyeliminuje przyczynę dolegliwości bólowych kręgosłupa.

Podstawowe zabiegi fizykalne w fizjoterapii kręgosłupa to:

  • krioterapia (hamuje procesy zapalne, zmniejsza ból i napięcie mięśniowe),
  • zabiegi z użyciem pola magnetycznego (pomagają zredukować ból i stan zapalny, niwelują obrzęki),
  • laseroterapia (laser działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przeciwobrzękowo, wspomaga gojenie i stymuluje mikrokrążenie).

Neurolog i ortopeda – kiedy się do lekarza?

Z bólem kręgosłupa nie trzeba od razu sięgać po konsultacje ze specjalistą. Można zgłosić się do lekarza rodzinnego, który oceni ogólny stan zdrowia, a następnie skieruje pacjenta do właściwego specjalisty.

Ortopeda zajmuje się leczeniem kręgosłupa jako narządu układu ruchu. Jego pomoc jest wskazana w przypadku urazów i chorób kręgosłupa, takich jak: zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, dyskopatie, przepukliny dyskowe, stenozy kanału kręgowego czy choroba Scheuermanna. Do ortopedy może się również zgłosić osoba z wadą postawy.

Neurolog diagnozuje zaś wpływ zmian kostnych na struktury unerwione kręgosłupa. Są to najczęściej schorzenia ortopedyczne, które poprzez swoją specyfikę wywołują choroby neurologiczne, np. dyskopatia.

Leczenie bólu kręgosłupa zależy w dużej mierze od tego, z jakimi problemami zmaga się chory:

  • jeśli dolegliwości dotyczą ograniczeń ruchowych, podstawowym wyborem będzie ortopeda.
  • jeśli jednak oprócz samego bólu kręgosłupa pacjent odczuwa np. mrowienie dłoni, konieczne będzie skierowanie do neurologa lub neurochirurga.

W Centrum Leczenia Bólu i Schorzeń Kręgosłupa w Centrum Lekarskim ALFA Skoczowie, dzięki współpracy ortopedy, neurologa i fizjoterapeuty skutecznie diagnozujemy i kompleksowo leczymy uporczywe dolegliwości kręgosłupa.

Leczenie bólu kręgosłupa: od czego zacząć?

Jeśli bolący kręgosłup towarzyszy nam od niedawna, możemy stosować ćwiczenia rozluźniające i wzmacniające oraz w razie potrzeby skorzystać z pomocy fizjoterapeuty. Gdy dolegliwości są na tyle uporczywe i długotrwałe, że nie potrafimy normalnie funkcjonować, warto udać się do lekarza – najpierw pierwszego kontaktu (rodzinnego), a później ewentualnie do specjalisty.

Jedną z metod skutecznego leczenia zaawansowanego bólu kręgosłupa jest blokada dokręgosłupowa, która polega na podaniu w miejsce zapalenia zastrzyku zawierającego leki przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Wskazania do zastosowania blokady kręgosłupa to:

  • zwężenie kanału kręgowego (stenoza),
  • przesunięcie jednego kręgu wobec kręgu drugiego (kręgozmyk),
  • dyskopatia wskutek choroby zwyrodnieniowej oraz wypukliny lub przepukliny krążka międzykręgowego.
  • balneoterapia – zwłaszcza woda siarczkowa  (działa przeciwzapalnie oraz regenerująco na tkankę łączną).

Blokada dokręgosłupowa wykonywana jest zarówno w odcinku szyjnym i piersiowym, a zabieg przeprowadzany jest w warunkach szpitalnych. Wykonujemy ją w Centrum Leczenia Bólu i Schorzeń Kręgosłupa w Skoczowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *