Inne

Ból głowy od kręgosłupa – jakie są przyczyny, objawy i sposoby leczenia?

Ból głowy spowodowany problemami z kręgosłupem jest często występującą dolegliwością. Ze względu na siedzący tryb życia i związane z tym zwyrodnienia kręgosłupa, problem ten dotyka coraz więcej osób. Nie bez znaczenia jest też zgromadzone w ciele napięcie często wywołane stresem. Dlaczego kręgosłup powoduje bóle głowy i jak możemy leczyć to schorzenie?

Przyczyny bólu głowy wywołane przez kręgosłup

Ból głowy spowodowany problemami z kręgosłupem nie jest jednostką chorobową a zespołem objawów wywołanym przez różne czynniki. Może być spowodowany siedzącą pracą lub utrwaleniem nieprawidłowej pozycji szyi poprzez pochylanie głowy w dół. W dłuższej perspektywie tracimy elastyczność szyi, kark sztywnieje i pojawia się ból kręgosłupa. Ból może pojawić się też, gdy cierpimy na wady kręgosłupa, długotrwały stres i choroby reumatyczne. Co więcej, przyczyną bólu głowy może też być ucisk na nerwy, stany zapalne i urazy oraz dyskopatia szyjna.

Jakie są objawy bólu głowy od kręgosłupa?

Do najczęstszych objawów bólu głowy od kręgosłupa zaliczamy sztywność karku, który może powodować ograniczenie ruchów. Ból w odcinku szyjnym może promieniować na barki, potylicę, czoło, skronie i oczy. Przy dolegliwości tego typu mogą pojawić się też nerwobóle, które mogą rozchodzić się od szyi i ramion aż do samych dłoni. Co więcej, u osób z tym problemem zauważa się też drętwienie kończyn górnych, zaburzenia wzrokowe i zawroty głowy. Kręgosłup może powodować również jednostronne bóle głowy obejmujące jedną jej połowę. Często występują też dolegliwości bólowe w okolicy potylicy, szczególnie podczas pochylania się i odchylania głowy do tyłu. Ból towarzyszący tej przypadłości jest tępy, głęboki i często kłujący. Jeżeli zauważymy dodatkowo objawy takie jak nudności, wymioty i gorączkę, jest to znak do natychmiastowej konsultacji ze specjalistą.

Jak leczyć ból głowy wywołany przez problemy z kręgosłupem?

Właściwa diagnoza i rozpoczęcie leczenia jest ważne przede wszystkim dla komfortu życia pacjenta. Rozpoznanie jest o tyle ważne, że dolegliwości bólowe mogą być wywołane innymi schorzeniami, które należy leczyć. Diagnostyka rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem i badania fizykalnego oraz neurologicznego. Niekiedy konieczne jest sięgnięcie po bardziej zaawansowane formy diagnozowania jak RTG czy tomografię komputerową. Leczenie może przebiegać dwutorowo i opiera się na farmakoterapii i fizjoterapii. O ile leki działają jedynie objawowo, o tyle fizjoterapeuta lub osteopata, dobierając odpowiedni zestaw ćwiczeń i masaży może pomóc nam wyeliminować przyczynę bólu. Dodatkowym wsparciem terapii bólu głowy od kręgosłupa mogą być magnetoterapia, ultradźwięki i elektroterapia. W zaawansowanych zwyrodnieniach odcinka szyjnego konieczne może się okazać leczenie operacyjne.

Artykuł przygotowany przy wsparciu Fico-MUM oferującej podyplomowe studia z medycyny osteopatycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *